Türk gazeteci Engin Baş’a Emmy Ödülü

Baş, ödüle layık görülen belgesel ‘Steps Into High Calm’ın yapım aşamasını euronews’e anlattı

ABD’de televizyon programcılığının en büyük ödülü sayılan Emmy Ödülleri’nde bu yıl gazeteci Engin Baş da ödül aldı.

Baş’ın da içinde bulunduğu 10 kişilik ekip, Suriyeli bir ailenin Almanya yolculuğunu anlatan ‘Steps Into High Calm’ belgeseliyle ödüle layık görüldü.

Engin Baş, ödül heyecanını twitter hebasından paylaştı. Baş, “Suriyeli bir ailenin Almanya yolculuğunu anlatmaya çalıştığımız belgesel ile Emmy ödülü kazandık. Çok mutluyum!” dedi.

Şu an New York şehrinde olan Baş’a telefon ile ulaşarak belgeselin yapım aşamasını ve sonrasını konuştuk.

Murat Dinler, euronews: Sayın Baş, ilk olarak tebrik ederim. Önemli bir ödül almaya hak kazandınız. Neler söylemek istersiniz?

Engin Baş, gazeteci: “Ben geniş bir ekibin parçasıyım. Bu çalışmanın arkasında ABC haber kanalının ekibi var. Bu ödülü tek başıma aldım diyemem. Dolayısıyla mutluyum ancak yanlış anlaşılmanın da önüne geçmek istiyorum.”

euronews: Yaklaşık 20 dakikalık belgeselde kaç kişi görev aldınız ve ne kadar sürdü çekimleriniz?

Engin Baş: “10 kişiden fazla çalışma arkadaşımın emeği var. Ben belgeselimize konu olan ailenin Türkiye’den başladığı yolculuğunun büyük bir bölümüne şahitlik ettim. Çekimlerinde bulundum. 17 günlük bir çekim söz konusu oldu. Son olarak aile Almanya’ya gelerek iltica başvurusunda bulundu ve adaptasyon süreci başladı.”

euronews : Suriyeli bir ailenin Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Almanya’ya yolculuğunu konu alan belgeselin ödül alacağını tahmin ettiniz mi?

Engin Baş: “Belgeselin çekimlerine başlamadan önce ve neredeyse son günlerine kadar ödül alabileceğimiz aklımın ucuna bile gelmedi. Çünkü o dönemlerde zaten bu ve buna benzer göç haberlerini yapıyorduk. Suriyeli aileler yeni bir hayat için Avrupa kapılarına akın ediyorlardı. Ancak ne var ki çekimler bitti. Kurgu, ses, müzik her şey sanki bir yap-boz oyunu gibi yerine oturdu ve ortaya muazzam bir eser çıktı.

euronews: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Engin Baş: “Belgesel aslında Türkiye’den Almanya’ya o dönemde giden bir milyona yakın Suriyeli’nin hayatının özetidir. Çok mutluyum, herkese teşekkür ediyorum. Ödül yalnız bizim değil, (bu ödülü) hem ülkemizde yaşayan hem de tehlikeli bir yolculuğu göze alıp gitmek zorunda kalan ve daha iyi bir hayat uğruna yaşamını yitiren Suriyelilere adıyoruz.”

Yazar: Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir